Skip to content

4 Avenue BBayonne, NJ 07002

Built 1920

Last Sale Price
$360,000
Last Sale Date
Jul 31, 2008

Property Information

Block125
Lot2
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description2S-F-D-1U-H-G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,652
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$247,500
56%
Improvement Value:$197,100
44%
Total Assessment$444,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,431+4.2%
2024$11,929+2.7%
2023$11,613+1.8%
2022$11,408-13.7%
Property History

Property Sale

Sale
$360,000

From:

To:

Sq Ft1,652DeedBook 8582, Page 113Recorded8/7/2008

Property Sale

Sale
$253,000
DeedBook 6009, Page 324

Property Built

Built

Year Built: 1920