Skip to content

900 Jf Kennedy BlvdBayonne, NJ 07002

Built 1978

Owner
---
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 19, 2025

Property Information

Block125
Lot3
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class19
Description2S-BD-1U-HGB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,496
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$276,900
38%
Improvement Value:$452,100
62%
Total Assessment$729,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$20,383+4.2%
2024$19,559+2.7%
2023$19,041+1.8%
2022$18,706-21.2%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$775,000

From:

To:

Sq Ft3,448DeedBook 7078, Page 182NU CodeEstate / executor (10)Recorded7/1/2003

Property Built

Built

Year Built: 1978