Skip to content

557 Avenue EBayonne, NJ 07002

Built 1920

Last Sale Price
$260,000
Last Sale Date
Nov 4, 2003

Property Information

Block127
Lot18
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description2.5S-F-D-1U-HG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,622
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$179,500
59%
Improvement Value:$125,400
41%
Total Assessment$304,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,525+4.2%
2024$8,180+2.7%
2023$7,964+1.8%
2022$7,824-10.2%
Property History

Property Sale

Sale
$260,000

From:

To:

Sq Ft1,622DeedBook 7212, Page 192Recorded2/9/2004

Property Sale

Sale
$130,000
DeedBook 5401, Page 237

Property Built

Built

Year Built: 1920