Skip to content

17 E 35th StBayonne, NJ 07002

Built 1920

Last Sale Price
$550,000
Last Sale Date
Oct 16, 2024

Property Information

Block127
Lot5
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description2.5S-F-D-1U-H
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,092
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$176,400
50%
Improvement Value:$176,700
50%
Total Assessment$353,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,873+4.2%
2024$9,474+2.7%
2023$9,223+1.8%
2022$9,061+0.8%
Property History

Property Sale

Sale
$550,000

From:

To:

Sq Ft2,092DeedBook 9863, Page 483Recorded11/26/2024

Property Sale

Sale
$90,000
DeedBook 5100, Page 131

Property Built

Built

Year Built: 1920