Skip to content

15 E 35th StBayonne, NJ 07002

Built 1920

Last Sale Price
$421,500
Last Sale Date
Dec 4, 2018

Property Information

Block127
Lot4
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2.5S-F-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,384
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$176,400
40%
Improvement Value:$265,500
60%
Total Assessment$441,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,356+4.2%
2024$11,856+2.7%
2023$11,542+1.8%
2022$11,339+28.3%
Property History

Property Sale

Sale
$421,500

From:

To:

Sq Ft1,384DeedBook 9366, Page 24Recorded12/17/2018

Property Sale

Sale
$315,000

From:

To:

Sq Ft1,384DeedBook 8639, Page 383Recorded12/11/2008

Property Sale

Sale
$175,000

From:

To:

Sq Ft1,384DeedBook 7968, Page 223Recorded8/9/2006

Property Built

Built

Year Built: 1920