Skip to content

794 BroadwayBayonne, NJ 07002

Built 1925
Commercial

Last Sale Price
$820,000
Last Sale Date
Dec 3, 2018

Property Information

Block127
Lot47
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-C-2U-NH
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage4,000
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$250,000
43%
Improvement Value:$337,100
57%
Total Assessment$587,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,415+4.2%
2024$15,752+2.7%
2023$15,335+1.8%
2022$15,065-24.4%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$820,000

From:

To:

Sq Ft4,000DeedBook 9380, Page 3Recorded2/11/2019

Also conveyed in this deed

1 parcel

Property Built

Built

Year Built: 1925