Skip to content

782 BroadwayBayonne, NJ 07002

Built 1925

Last Sale Date
Nov 1, 2001

Property Information

Block127
Lot52
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description3S-F-C-5U-H
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage4,821
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$250,000
35%
Improvement Value:$460,800
65%
Total Assessment$710,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$19,874+4.2%
2024$19,071+2.7%
2023$18,566+1.8%
2022$18,239+8.4%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 5923, Page 33

Property Built

Built

Year Built: 1925