Skip to content

795 Avenue C(Unit C0301)Bayonne, NJ 07002

Built 1966

Last Sale Date
Mar 11, 2020

Property Information

Block130
Lot21
QualifierC0301
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class37
Description6S-B-20U-CONDO
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage998
Acreage0.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$92,400
45%
Improvement Value:$111,600
55%
Total Assessment$204,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,704+4.2%
2024$5,473+2.7%
2023$5,328+1.8%
2022$5,235-21.1%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1966