Skip to content

472 Avenue EBayonne, NJ 07002

Built 1920

Last Sale Price
$160,000
Last Sale Date
Aug 28, 2015

Property Information

Block409
Lot25
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description2S-F-D-1U-H
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,242
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$162,900
57%
Improvement Value:$122,800
43%
Total Assessment$285,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,988+4.2%
2024$7,665+2.7%
2023$7,462+1.8%
2022$7,331-8.9%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$160,000

From:

To:

Sq Ft1,242DeedBook 9066, Page 924NU CodeEstate / executor (10)Recorded10/2/2015

Property Built

Built

Year Built: 1920