Skip to content

70 W 34th StBayonne, NJ 07002

Built 1963

Last Sale Date
Jan 29, 2021

Property Information

Block138
Lot44
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description2S-FD-1U-H-GB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,800
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$180,000
41%
Improvement Value:$259,000
59%
Total Assessment$439,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,274+4.2%
2024$11,778+2.7%
2023$11,467+5.3%
2022$10,893-5.6%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1963