Skip to content

1 Elna CtBayonne, NJ 07002

Built 1963

Last Sale Price
$541,000
Last Sale Date
Apr 3, 2023

Property Information

Block145
Lot43
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description2S-B&F-1U-H
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,818
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$142,100
35%
Improvement Value:$264,000
65%
Total Assessment$406,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,355+19.9%
2024$9,468+2.7%
2023$9,218+1.8%
2022$9,055-8.3%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$541,000

From:

To:

Sq Ft1,818DeedBook 9742, Page 288NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded4/27/2023

Property Sale

Sale
$200,000

From:

To:

Sq Ft1,818DeedBook 9643, Page 796NU CodeDoubtful title (14)Recorded2/25/2022

Property Built

Built

Year Built: 1963