Skip to content

735-737 BroadwayBayonne, NJ 07002

Built 1925
Commercial

Last Sale Price
$699,000
Last Sale Date
Jun 20, 2012

Property Information

Block139
Lot15
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description3S-B-C-5U-NH
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage4,998
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$260,900
33%
Improvement Value:$539,100
67%
Total Assessment$800,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$22,368+4.2%
2024$21,464-4.5%
2023$22,487+1.8%
2022$22,091-12.4%
Property History

Property Sale

Sale
$699,000

From:

To:

Sq Ft4,998DeedBook 8856, Page 977Recorded6/27/2012

Property Sale

Sale
$600,000

From:

To:

DeedBook 7863, Page 16

Property Sale

Sale
$600,000
DeedBook 7863, Page 16

Property Built

Built

Year Built: 1925