Skip to content

15 W 32nd StBayonne, NJ 07002

Built 1920

Last Sale Price
$335,000
Last Sale Date
Jun 27, 2003

Property Information

Block145
Lot10
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description2.5S-F-D-1U-H
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,866
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$194,400
50%
Improvement Value:$195,700
50%
Total Assessment$390,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,907+4.2%
2024$10,466+2.7%
2023$10,189+1.8%
2022$10,010-10.8%
Property History

Property Sale

Sale
$335,000

From:

To:

Sq Ft1,866DeedBook 7126, Page 180Recorded9/11/2003

Property Sale

Sale
$148,000
DeedBook 5402, Page 231

Property Built

Built

Year Built: 1920