Skip to content

707 BroadwayBayonne, NJ 07002

Built 1950
Commercial

Last Sale Price
$300,000
Last Sale Date
Aug 15, 2018

Property Information

Block145
Lot14
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description1S-B-C-O-H
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage3,000
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$265,000
74%
Improvement Value:$93,100
26%
Total Assessment$358,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,012+4.2%
2024$9,608+2.7%
2023$9,354+1.8%
2022$9,189-46.8%
Property History

Property Sale

Sale
$300,000

From:

To:

Sq Ft3,000DeedBook 9339, Page 75Recorded9/11/2018

Property Built

Built

Year Built: 1950