Skip to content

729-731 BroadwayBayonne, NJ 07002

Built 1925
Commercial
Love it? Save it.
track changes

Overview

Owner
---
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 21, 2025

Property Information

Block145
Lot22
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description2S-F-O-2U-H
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage5,683
Acreage0.07

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$299,300
43%
Improvement Value:$404,000
57%
Total Assessment$703,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$19,664+4.2%
2024$18,870+2.7%
2023$18,370+1.8%
2022$18,047-30.3%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$175,000
DeedBook 5089, Page 249

Property Built

Built

Year Built: 1925