Skip to content

9 Elna CtBayonne, NJ 07002

Built 1963

Last Sale Price
$417,000
Last Sale Date
Apr 11, 2023

Property Information

Block145
Lot39
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description2S-B&F-1U-H
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,818
Acreage0.02

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$113,300
39%
Improvement Value:$177,700
61%
Total Assessment$291,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,136+4.2%
2024$7,808+2.7%
2023$7,601+1.8%
2022$7,467-6.3%
Property History

Property Sale

Sale
$417,000

From:

To:

Sq Ft1,818DeedBook 9746, Page 280Recorded5/9/2023

Property Sale

Sale
$309,000

From:

To:

Sq Ft1,764DeedBook 9421, Page 731Recorded8/1/2019

Property Sale

Sale
$282,500

From:

To:

Sq Ft1,764DeedBook 7358, Page 210Recorded9/8/2004

Property Built

Built

Year Built: 1963