Skip to content

33-37 W 32nd St(Unit C0305)Bayonne, NJ 07002

Built 1920

Last Sale Price
$95,000
Last Sale Date
Jun 9, 2016

Property Information

Block145
Lot3
QualifierC0305
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class37
Description3S-BF-23U-CONDO
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage576
Acreage0.36

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$86,900
57%
Improvement Value:$65,600
43%
Total Assessment$152,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,264+4.2%
2024$4,092+2.7%
2023$3,983+1.8%
2022$3,913-38.4%
Property History

Property Sale

Sale
$95,000
DeedBook 9125, Page 997

Property Built

Built

Year Built: 1920