Skip to content

31 West DriveBayonne, NJ 07002

Built 1964

Last Sale Price
$725,000
Last Sale Date
Apr 30, 2025

Property Information

Block148
Lot16
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-FD-1U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,820
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$248,500
54%
Improvement Value:$215,200
46%
Total Assessment$463,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,965-0.1%
2024$12,978+2.7%
2023$12,634+2.0%
2022$12,389-4.6%
Property History

Property Sale

Sale
$725,000

From:

To:

Sq Ft1,820DeedBook 9898, Page 933Recorded5/9/2025

Property Sale

Sale
$475,000

From:

To:

Sq Ft1,820DeedBook 9546, Page 682NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded4/1/2021

Property Sale

Sale
$360,000

From:

To:

Sq Ft2,136DeedBook 8972, Page 726NU CodeEstate / executor (10)Recorded5/16/2014

Property Built

Built

Year Built: 1964