Skip to content

86 W 32nd StBayonne, NJ 07002

Built 1920

Last Sale Date
Jan 12, 2006

Property Information

Block152
Lot20
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description2.5S-F-D-1U-H
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,036
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$221,400
55%
Improvement Value:$181,000
45%
Total Assessment$402,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,251+4.2%
2024$10,796+2.7%
2023$10,511+1.8%
2022$10,326-7.7%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1920