Skip to content

49 E 31st StBayonne, NJ 07002

Built 1957

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 21, 2008

Property Information

Block154
Lot21
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-F-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,712
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$195,300
39%
Improvement Value:$304,200
61%
Total Assessment$499,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,966+4.2%
2024$13,402+2.7%
2023$13,047+1.8%
2022$12,817-11.2%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1957