Skip to content

773 Jf Kennedy BlvdBayonne, NJ 07002

Built 1925

Last Sale Price
$359,000
Last Sale Date
Dec 21, 2019

Property Information

Block156
Lot24
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description2.5S-F-D-1U-HG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,158
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$190,800
55%
Improvement Value:$155,500
45%
Total Assessment$346,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,683+4.2%
2024$9,291+2.7%
2023$9,045+1.8%
2022$8,886-30.2%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$359,000
DeedBook 9461, Page 838

Property Sale

Sale
$165,000
DeedBook 5588, Page 263

Property Built

Built

Year Built: 1925