Skip to content

129 W 26th StBayonne, NJ 07002

Built 1925

Last Sale Price
$545,000
Last Sale Date
Apr 27, 2023

Property Information

Block176
Lot12
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-B-D-2U-H-G
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,760
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$209,200
52%
Improvement Value:$195,900
48%
Total Assessment$405,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,327+4.2%
2024$10,869+2.7%
2023$10,581+1.8%
2022$10,395+1.1%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$545,000

From:

To:

Sq Ft1,760DeedBook 9749, Page 458Recorded5/30/2023

Property Built

Built

Year Built: 1925