Skip to content

80 W 28th StBayonne, NJ 07002

Built 1915

Last Sale Price
$630,000
Last Sale Date
Jul 26, 2023

Property Information

Block170
Lot17
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description2.5S-F-D-1U-H
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,666
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$201,600
48%
Improvement Value:$215,900
52%
Total Assessment$417,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,673+4.9%
2024$11,129+2.7%
2023$10,835+1.8%
2022$10,644-2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$630,000

From:

To:

Sq Ft1,666DeedBook 9784, Page 50Recorded11/8/2023

Property Sale

Sale
$163,000
DeedBook 5339, Page 337

Property Built

Built

Year Built: 1915