Skip to content

40 E 28th StBayonne, NJ 07002

Built 1920

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 24, 1996

Property Information

Block172
Lot35
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description2.5S-F-D-1U-H
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,316
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$212,400
60%
Improvement Value:$144,400
40%
Total Assessment$356,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,976+4.2%
2024$9,573+2.7%
2023$9,320+1.8%
2022$9,155+4.7%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1920