Skip to content

151 W 26th StBayonne, NJ 07002

Built 1925

Last Sale Price
$306,000
Last Sale Date
Jan 16, 2004

Property Information

Block176
Lot1
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-F-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,680
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$174,500
48%
Improvement Value:$185,400
52%
Total Assessment$359,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,063+4.2%
2024$9,656+2.7%
2023$9,401+1.8%
2022$9,235-12.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$306,000

From:

To:

Sq Ft1,680DeedBook 7225, Page 234Recorded2/26/2004

Property Sale

Sale
$161,000
DeedBook 5858, Page 212

Property Built

Built

Year Built: 1925