Skip to content

126 W 27th StBayonne, NJ 07002

Built 1925

Last Sale Price
$575,000
Last Sale Date
Nov 27, 2023

Property Information

Block176
Lot32
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2.5S-F-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,945
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$190,400
37%
Improvement Value:$327,300
63%
Total Assessment$517,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,475+169.2%
2024$5,377-50.9%
2023$10,942+1.8%
2022$10,745+11.1%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$575,000

From:

To:

Sq Ft2,945DeedBook 9789, Page 510NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded12/8/2023

Property Sale

Sale
$551,000

From:

To:

Sq Ft2,945DeedBook 9533, Page 274Recorded1/28/2021

Property Built

Built

Year Built: 1925