Skip to content

622 Avenue ABayonne, NJ 07002

Built 1963

Last Sale Price
$259,000
Last Sale Date
Apr 12, 2012

Property Information

Block176
Lot47
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description1.5S-F-D-2UHGB
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,095
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$144,200
39%
Improvement Value:$222,100
61%
Total Assessment$366,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,242+4.2%
2024$9,828+2.7%
2023$9,568+1.8%
2022$9,399-5.3%
Property History

Property Sale

Sale
$259,000

From:

To:

Sq Ft1,095DeedBook 8845, Page 856NU CodeEstate / executor (10)Recorded4/27/2012

Property Built

Built

Year Built: 1963