Skip to content

42 W 27th StBayonne, NJ 07002

Built 1920

Last Sale Price
$231,000
Last Sale Date
Mar 25, 2015

Property Information

Block178
Lot40
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2.5S-F-D-2UHGB
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,248
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$190,400
44%
Improvement Value:$246,400
56%
Total Assessment$436,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,213+4.2%
2024$11,719+2.7%
2023$11,409+1.8%
2022$11,208+7.1%
Property History

Property Sale

Sale
$231,000

From:

To:

Sq Ft2,248DeedBook 9033, Page 911NU CodeEstate / executor (10)Recorded4/20/2015

Property Sale

Sale
$12,000
DeedBook 5151, Page 147

Property Built

Built

Year Built: 1920