Skip to content

123 W 56th StBayonne, NJ 07002

Built 1955

Last Sale Date
Mar 11, 2020

Property Information

Block17
Lot13
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description1S-F-D-1U-H
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,050
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$192,000
54%
Improvement Value:$161,600
46%
Total Assessment$353,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,887+4.2%
2024$9,487+2.7%
2023$9,236+1.8%
2022$9,073+9.3%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1955