Skip to content

129 W 56th StBayonne, NJ 07002

Built 1920

Last Sale Price
$850,000
Last Sale Date
Jul 1, 2024

Property Information

Block17
Lot11
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-F-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,247
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$176,400
35%
Improvement Value:$323,600
65%
Total Assessment$500,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,980+21.8%
2024$11,481+2.7%
2023$11,177+1.8%
2022$10,980-4.6%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$850,000

From:

To:

Sq Ft2,247DeedBook 9835, Page 921NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded7/23/2024

Property Sale

Sale
$410,000

From:

To:

Sq Ft2,247DeedBook 9752, Page 503Recorded6/13/2023

Property Built

Built

Year Built: 1920