Skip to content

1242 Jf Kennedy BlvdBayonne, NJ 07002

Built 1969

Last Sale Price
$300,000
Last Sale Date
Jun 12, 2017

Property Information

Block17
Lot4
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-F-D-2U-HG
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,692
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$170,500
44%
Improvement Value:$220,100
56%
Total Assessment$390,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,921+4.2%
2024$10,480+2.7%
2023$10,202+6.5%
2022$9,579-4.9%
Property History

Property Sale

Sale
$300,000

From:

To:

Sq Ft1,692DeedBook 9215, Page 32Recorded7/3/2017

Property Built

Built

Year Built: 1969