Skip to content

133 W 56th StBayonne, NJ 07002

Built 1905

Last Sale Price
$213,000
Last Sale Date
Mar 16, 2016

Property Information

Block17
Lot9
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-F-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,160
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$176,400
36%
Improvement Value:$313,700
64%
Total Assessment$490,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,703+4.2%
2024$13,149+2.7%
2023$12,801+1.8%
2022$12,576+26.6%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$213,000

From:

To:

Sq Ft2,160DeedBook 9111, Page 709Recorded4/11/2016

Property Built

Built

Year Built: 1905