Skip to content

40-42 W 26th StBayonne, NJ 07002

Apartment

Last Sale Price
$2,175,091
Last Sale Date
Jun 7, 2018

Property Information

Block183
Lot27
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description3S-B-A-16U-H
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$640,000
45%
Improvement Value:$775,300
55%
Total Assessment$1,415,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$39,572+4.2%
2024$37,973+2.7%
2023$36,968-2.7%
2022$37,985+22.9%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$2,175,091

From:

To:

DeedBook 9315, Page 60NU CodeMulti-parcel package (30)Recorded6/15/2018

Property Sale

Sale
$1,140,000

From:

To:

DeedBook 8897, Page 891Recorded3/13/2013

Property Sale

Sale
$1,100,000

From:

To:

DeedBook 8512, Page 38Recorded5/15/2008

Property Sale

Sale
$425,000
DeedBook 5482, Page 301