Skip to content

45 E 25th StBayonne, NJ 07002

Built 1910

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 20, 2018

Property Information

Block184
Lot12
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description2.5S-F-D-1U-H
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,493
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$80,800
29%
Improvement Value:$198,000
71%
Total Assessment$278,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,795+4.2%
2024$7,480+2.7%
2023$7,282+1.8%
2022$7,154+6.3%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$185,700

From:

To:

Sq Ft1,493DeedBook 9293, Page 574Recorded3/26/2018

Property Built

Built

Year Built: 1910