Skip to content

142 W 25th StBayonne, NJ 07002

Built 1955

Last Sale Price
$422,500
Last Sale Date
May 14, 2008

Property Information

Block187
Lot35
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description1S-F-D-1U-H
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage989
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$193,800
44%
Improvement Value:$248,200
56%
Total Assessment$442,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,358+4.2%
2024$11,859+2.7%
2023$11,545+1.8%
2022$11,342-11.8%
Property History

Property Sale

Sale
$422,500

From:

To:

Sq Ft989DeedBook 8525, Page 81Recorded6/2/2008

Property Sale

Sale
$455,000

From:

To:

Sq Ft989DeedBook 7494, Page 26Recorded3/14/2005

Property Sale

Sale
$195,000

From:

To:

Sq Ft989DeedBook 7389, Page 212NU CodeEstate / executor (10)Recorded11/1/2004

Property Built

Built

Year Built: 1955