Skip to content

554 Avenue CBayonne, NJ 07002

Commercial

Last Sale Price
$2,108,105
Last Sale Date
Jun 7, 2018

Property Information

Block189
Lot37
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description4S-B-C-14U-NH
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$311,600
24%
Improvement Value:$997,700
76%
Total Assessment$1,309,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$36,608+4.2%
2024$35,129+2.7%
2023$34,199+1.8%
2022$33,597+11.8%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$2,108,105
DeedBook 9315, Page 362

Property Sale

Sale
$3,360,000

From:

To:

DeedBook 8617, Page 61Recorded9/26/2008

Property Sale

Sale
$3,050,000

From:

To:

DeedBook 7953, Page 121Recorded7/27/2006

Property Sale

Sale
$300,000
DeedBook 5268, Page 86