Skip to content

22 E 25th StBayonne, NJ 07002

Built 1920

Last Sale Price
$400,000
Last Sale Date
Apr 9, 2018

Property Information

Block191
Lot11
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-F-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,848
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$179,800
46%
Improvement Value:$210,500
54%
Total Assessment$390,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,913+4.2%
2024$10,472+2.7%
2023$10,195+1.8%
2022$10,015-6.4%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$400,000

From:

To:

Sq Ft1,848DeedBook 9299, Page 960Recorded4/20/2018

Property Sale

Sale
$379,000

From:

To:

Sq Ft1,848DeedBook 7754, Page 170Recorded12/13/2005

Property Sale

Sale
$287,000

From:

To:

Sq Ft1,848DeedBook 7187, Page 287Recorded1/2/2004

Property Sale

Sale
$106,000
DeedBook 52908, Page 1088

Property Built

Built

Year Built: 1920