Skip to content

162 W 22nd StBayonne, NJ 07002

Built 1920

Last Sale Price
$251,000
Last Sale Date
Dec 19, 2017

Property Information

Block207
Lot22
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-F-D-2U-HBG
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,520
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$185,000
35%
Improvement Value:$336,300
65%
Total Assessment$521,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,576+4.2%
2024$13,986+2.7%
2023$13,616+1.8%
2022$13,377+23.8%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$251,000

From:

To:

Sq Ft1,520DeedBook 9272, Page 633NU CodeUndivided interest (8)Recorded1/11/2018

Property Sale

Sale
$148,000
DeedBook 5836, Page 233

Property Built

Built

Year Built: 1920