Skip to content

157 W 21st StBayonne, NJ 07002

Built 1920

Last Sale Price
$250,000
Last Sale Date
Nov 26, 2003

Property Information

Block207
Lot6
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description2.5S-F-D-1U-H
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,517
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$185,000
35%
Improvement Value:$343,300
65%
Total Assessment$528,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,771+4.2%
2024$14,174+30.6%
2023$10,850+6.8%
2022$10,164+4.1%
Property History

Property Sale

Sale
$250,000

From:

To:

Sq Ft1,517DeedBook 7330, Page 249Recorded7/23/2004

Property Built

Built

Year Built: 1920