Skip to content

489 Avenue ABayonne, NJ 07002

Built 1920

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 24, 2005

Property Information

Block213
Lot16
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2.5S-FD-3U-H
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage3,720
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$155,000
25%
Improvement Value:$474,000
75%
Total Assessment$629,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,587+4.2%
2024$16,876+2.7%
2023$16,429+1.8%
2022$16,140+21.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1920