Skip to content

122 W 20th StBayonne, NJ 07002

Built 1920

Last Sale Price
$130,000
Last Sale Date
Mar 20, 2012

Property Information

Block218
Lot19
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-B-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,160
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$151,900
42%
Improvement Value:$212,200
58%
Total Assessment$364,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,800+4.2%
2024$12,283+2.7%
2023$11,958+1.8%
2022$11,747+19.1%
Property History

Property Sale

Sale
$130,000

From:

To:

Sq Ft2,160DeedBook 8842, Page 581NU CodeUndivided interest (8)Recorded4/11/2012

Property Sale

Sale
$128,000
DeedBook 5477, Page 16

Property Built

Built

Year Built: 1920