Skip to content

339 Avenue CBayonne, NJ 07002

Built 1920

Last Sale Price
$125,000
Last Sale Date
Sep 1, 2015

Property Information

Block251
Lot22
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2.5S-F-D-3U-H
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,156
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$182,000
36%
Improvement Value:$329,800
64%
Total Assessment$511,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,310+4.2%
2024$13,732+2.7%
2023$13,368+1.8%
2022$13,133+3.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$125,000

From:

To:

Sq Ft2,156DeedBook 9092, Page 929NU CodeEstate / executor (10)Recorded1/19/2016

Property Built

Built

Year Built: 1920