Skip to content

36 W 16th StBayonne, NJ 07002

Built 1920

Last Sale Price
$130,000
Last Sale Date
Jun 13, 2013

Property Information

Block246
Lot43
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-F-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,194
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$182,800
38%
Improvement Value:$298,500
62%
Total Assessment$481,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,457+4.2%
2024$12,913+2.7%
2023$12,572+1.8%
2022$12,350+35.5%
Property History

Property Sale

Sale
$130,000

From:

To:

Sq Ft2,194DeedBook 8943, Page 835NU CodeFamily (1)Recorded11/14/2013

Property Built

Built

Year Built: 1920