Skip to content

165 W 17th StBayonne, NJ 07002

Built 1970

Last Sale Price
$193,000
Last Sale Date
Oct 31, 1995

Property Information

Block227
Lot11
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-FD-2U-H-GB
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,644
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$186,200
36%
Improvement Value:$329,400
64%
Total Assessment$515,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,416+4.2%
2024$13,834+2.7%
2023$13,467+1.8%
2022$13,230-5.5%
Property History

Property Sale

Sale
$193,000
DeedBook 4928, Page 70

Property Built

Built

Year Built: 1970