Skip to content

179 W 17th StBayonne, NJ 07002

Built 1970

Last Sale Price
$440,000
Last Sale Date
Sep 18, 2014

Property Information

Block227
Lot4
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-FD-2U-H-GB
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,968
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$186,200
38%
Improvement Value:$309,200
62%
Total Assessment$495,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,851+4.2%
2024$13,292+2.7%
2023$12,940+1.8%
2022$12,712-5.5%
Property History

Property Sale

Sale
$440,000

From:

To:

Sq Ft1,968DeedBook 8999, Page 667Recorded10/19/2014

Property Built

Built

Year Built: 1970