Skip to content

177 W 17th StBayonne, NJ 07002

Built 1970

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 10, 2020

Property Information

Block227
Lot5
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-F-D-2U-H-GB
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,423
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$186,200
40%
Improvement Value:$276,500
60%
Total Assessment$462,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,937+4.2%
2024$12,414+2.7%
2023$12,086+1.8%
2022$11,873-4.6%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$485,000

From:

To:

Sq Ft1,968DeedBook 9345, Page 948NU CodeEstate / executor (10)Recorded10/4/2018

Property Built

Built

Year Built: 1970