Skip to content

183 W 17th StBayonne, NJ 07002

Built 1970

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 29, 2021

Property Information

Block227
Lot2
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-F-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,423
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$186,200
39%
Improvement Value:$296,600
61%
Total Assessment$482,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,499+4.2%
2024$12,954+2.7%
2023$12,611+1.8%
2022$12,389-13.2%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$380,000

From:

To:

Sq Ft2,688DeedBook 7127, Page 300Recorded9/12/2003

Property Built

Built

Year Built: 1970