Skip to content

171 W 17th StBayonne, NJ 07002

Built 1970

Last Sale Date
Mar 11, 2020

Property Information

Block227
Lot8
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-F-D-2U-H-GB
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,423
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$186,200
38%
Improvement Value:$305,700
62%
Total Assessment$491,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,754+4.2%
2024$13,198+2.7%
2023$12,848+1.8%
2022$12,622-22.0%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1970