Skip to content

27 Sunset AveBayonne, NJ 07002

Built 1964

Last Sale Price
$600,000
Last Sale Date
May 24, 2019

Property Information

Block23
Lot14
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class49
Description3S-B-D-2U-H-G
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,700
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$155,100
27%
Improvement Value:$422,700
73%
Total Assessment$577,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,155+4.2%
2024$15,502+2.7%
2023$15,092+1.8%
2022$14,826+19.0%
Property History

Property Sale

Sale
$600,000

From:

To:

Sq Ft2,700DeedBook 9409, Page 134Recorded6/13/2019

Property Built

Built

Year Built: 1964