Skip to content

41 Humphreys AveBayonne, NJ 07002

Built 1920

Last Sale Price
$120,000
Last Sale Date
May 17, 1996

Property Information

Block364
Lot23
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description2.5S-F-D-1U-HG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,196
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$189,500
49%
Improvement Value:$194,300
51%
Total Assessment$383,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,731+4.2%
2024$10,297+2.7%
2023$10,025+1.8%
2022$9,848-11.5%
Property History

Property Sale

Sale
$120,000
DeedBook 4999, Page 344

Property Built

Built

Year Built: 1920